Dropshipping - Komisyonlu Satış nedir

Dropshipping e-ticaret mağaza sahiplerinin ellerinde stok ürün tutmadan müşterilere ürün gönderebildiği ve satabileceği bir ticaret modelidir. Özet olarak, sahibinin bir üreticiden yada toptancıdan ürünleri tek tek satın almasına ve direk müşteriye göndermesine olanak sağlayan bir gerçekleştirme tipi de diyebiliriz. Dropshipping'te ürünleri önceden satın almak ve depolamak ya da herhangi bir depoya ihtiyaç duymak zorunda değiliz. Yani temelde dropshipping yapan mağaza sahipleri sattıkları ürünü önceden görmüyor ve direk müşterilere yolluyor, bunun yasal olarak uygun olmadığınızı düşünebilirsiniz. Aslında yasal. Bu yöntemin aynı zamanda eşit sayıda yararı vardır şimdi onları tek tek ele alalım:

Dropshipping Bir Ürün Aktarım Zinciri Yöntemidir

Perakendecinin(dropshipping yapan kişinin) malları stoklarında tutmaması, siparişleri kargo etmesi veya diğer bir deyimle doğrudan müşteriye başka bir satıcı veya toptancı aracılığıyla göndermesidir. Daha sonra kar toptan ve perakende fiyat arasındaki farktan oluşur. Bazı perakendeciler, perakendeciye toptancı tarafından ödenen, komisyon şeklinde satışların daha önce kararlaştırılmış bir yüzdesini kazanırlar. Daha açık ifade etmek istersek bir arkadaşınızın sizin yerinize bir ürünü alıp size göndermesi şeklidir.

Dropshipping'te Daha Az Sermaye Gerekiyor

Dropshipping ile bir mağaza açmanın yada ürün satışı yapmanın en büyük avantajlardan biri, envantere yatırım yapmadan bir bilgisayar ve bir e-ticaret mağazası ile direk satış yapmaya başlamanızdır. Gerçek hayatta ürün satıcıları genellikle büyük miktarlarda bir başlangıç sermayesine  ve mallarını stoklamak için bir depoya ihtiyaç duyarlar. Yani ekstra olarak dükkan kirası öderler. Dropshipping ile, yüksek miktarda para yatırımı yapmanıza gerek yoktur. Bir müşteriniz yoksa, ürünü satmak için satın alıp, elinize bekletmeniz gerekmez. Burada, çok az yatırım yapan bir firmaya sahip olmak ve büyük paralar harcamak zorunda kalmayacağınız için para kazanmaya direk başlayabilirsiniz.

Diğer bir özetle: Ürün stok tutma veya bir depo yönetme ile uğraşmak zorunda olmadığınız için daha düşük masraf yapabilirsiniz. İlginç bir gerçek, başarılı dropshipping işletmelerinin çoğunun, masrafları önemli ölçüde azaltan evlerinden gerçekleştirmesidir. İhtiyacınız olan tek şey bir dizüstü bilgisayar ve internet bağlantısı ve temel ofis malzemeleridir ve siz de gitmekte fayda var. Tabii ki, büyüdükçe, masraflarınız artacak, ancak geleneksel ofisler ve tuğla ve harç işleriyle kıyaslanacak, sizinkileriniz gelişecektir. Gerekli olan tek şey bir PazarV eticaret sitesi yazılımı ve instagram,facebook gibi sosyal medya hesaplarıdır.

Tecrübe Sahibi Olmadan Direk Satışa Başlayabilirsiniz

Dropshipping'e başlaması çok kolay olduğundan gereksiz prosedürler için endişelenmenize gerek yok. Deponuzda bulunması gereken ve stok durumunuzu zorlaştıracak somut ürünlerle uğraşmak zorunda kalmayacağınız için bir PazarV e-ticaret sitesini açıp başkasının ürünlerini satmak daha kolay hale gelir. Dropshipping yaptığınızda uğraşmayacağınız bazı noktalar:

• Dükkan Kiralama (Stoklarınız için yönetme ve ödeme)

• Fiziksel olarak paketleme ve kargo işlemleri (gerçek hayatta bir dükkan açsanız ve günde 100 sipariş aldığınızı varsaysanız bu nokta emin olun en zorlayan kısım oluyor.)

• Stok kontrolü ve stok muhasebe kayıtlarının tutulması

* İade ve gelen ürünlerin işleme tabi tutulması

• Ürünleri sipariş etme ve stok miktarlarını sürekli olarak yönetilmesi


Sürekli Evde Oturmanız Gerektirmez

Dropshipping'in evinizde veya her hangi bir işyerinizde erişimi ve kurulumu kolay olduğu için, bu tür bir işi uygun bir seçenek haline getiren çok fazla esneklik söz konusudur. Dropshipping iş, iletişim kanalları müşteriler ve tedarikçiler ile iyi bir internet bağlantısı olan herhangi bir yerden çalıştırılabilir ve satışa başlanabilir. Yani kumsalda güneşlenirken bile satış yapabilirsiniz.


Binlerce Ürünü Mağazanızda Satabilirsiniz

Ürünleri satın almak zorunda olmadığınız ve bunları saklama konusunda endişelenmediğiniz ve tatilde olduğunuz zaman bunlarla ilgilenicek bir personel bulundurma zorunluluğunuz olmadığı için, müşterilerinize binlerce ürün çeşidi ile satma seçeneğiniz vardır. Bu, tedarikçinin müşterinizle ilgilendiğini düşündüğünüz bir ürünü stoklaması durumunda, web sitenizde herhangi bir ek ücret ödemeden derhal listeleyebilirsiniz.

Xml Entegrasyonu ile Sürekli Stok Kontrol

PazarV Eticaret Yazılımı ile kolayca tedarikcilerinizden edindiğiniz xml dosyalar ile anlık stok kontrolü yapabilirsiniz. Hatta Ürünü müşteriniz sepete attıklarında yada ürün detayını görüntülediklerinde sistem otomatik olarak tedarikci xml dosyasını kontrol eder ve stokda olmayan ürünleri direk müşterinize iletir. Böylece potansiyel müşterileriniz ile sorun yaşamazsınız.

Ayrıca Kolay ürün aktarımı ve stok kontrolü sayesinde 10 larca tedarikci firma ile aynı anda çalışabilirsiniz. Sistem bunu otomatik olarak yapar size sadece ürün satışlarınızı izlemek kalır.